گچبری ,گچبری سنتی,گچبر,گچ بری,گچبری دیوار,قاب دیوار,قاب گچبری,ابزارقاب,عگس گچبری مدل گچبری,نمونه گچبری,گچبری دستی,گچبری مدرن,گچبرتهران,گچبر لابی,دورلامپی,گچبری سقف,پزیرایی,گچبری و قابندی سالن,نورپردازی سقف,گچبری ماهر در تهران,کلاسیک,مدرن,اسلیمی,قاب,دیوار,گل و بوته,گچبری دایره,حاشیه,ابزار,کار,خدمات ساختمان,داخلی,تزینات گچبری دستی

گچبری چیست ؟ گچبری سنتی رضا پارسایی

  • دوشنبه 12 آذر 1397
  • 19252 نفر

گچبری یکی از هنرهای تزیینی برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان است که قدمتی بسیار طولانی دارد.گچ خصوصیاتی دارد که آن را یکی از مواد پر مصرف در معماری سنتی و... .

           طراحی ، مشاوره ، رایگان

               09121675601    

 

گچبری چیست ؟

گچبری یکی از هنرهای تزیینی برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان است که قدمتی بسیار طولانی دارد.گچ خصوصیاتی دارد که آن را یکی از مواد پر مصرف در معماری سنتی وحتی مدرن تبدیل کرده است.
این خصوصیات که شامل قابلیت زودگیری ،چسبندگی ،قابلیت حجیم شدن ،مقاومت در برابر آتش سوزی ،قیمت پایین و شکل پذیری راحت است ،باعث شده گچ غیر از مواد تزیئنی کاربرده های گسترده دیگری هم داشته باشد.
استفاده از گچ به عنوان ملات بین قطعات ،پوشش دیوار و ساخت تزئینات ساختمانی پیشینه چندین هزار ساله دارد.تا جایی که برای پوشش دیواره های داخلی اهرام مصر ،برخی تزئینات معبد ماه در یونان باستان و همچنین پوشش قوسی کانال ها در قسمتی از بناهای تخت جمشید که در دوره هخامنشی ساخته شده اند از گچ و مهارت های استادان گچبری استفاده شده است.
تزئینات گچبری سبک ها و مدل های مختلفی دارد که هر کدام مورد پسند گروه مختلفی از مردم است برخی از افراد گچبری های سنگین،پر نقش و نگار و رنگی را می پسندند،د رحالی که اشخاص دیگر ترجیح می دهند گچ رنگ سفید خود را داشته و با طرح هایی ساده و سبک اجرا شود.
همانطور که در تاریخ تمدن ها و اقوام گوناگون از گچبری و تزئینات گچی برای زیبا کردن معابد و خانه ها استفاده کرده اند،امروزه نیز استفاده از این هنر در بیشتر نقاط جهان طرفداران خود را حفظ کرده است.


انواع سبک گچبری


گچبری به دو سبک کلی تقسیم می شود 
1-سنتی
2-مدرن
ای دو سبک دارای تعاریف و تفاوت هایی هستند که در ادامه شرح داده می شود
گچبری سنتی همان چیزی است که در خانه های قدیمی به یاد داریم،طرح هایی پر از جزئیات ظریف ،سقف های شلوغ واستفاده از رنگ.
سبک سنتی گچبری خصوصا در ایران معمولا تداعی کننده باغ ها و بهشت بوده است .به همین دلیل در طراحی های آن انواع گل ها و پرنده ها مشاهده می شده است .در این سبک گچبری رنگ هم جایگاه خاصی داشته است.شاید امروز برای شما عجیب به نظر برسد ،اما استفاده از رنگ هایی مانند طلایی ،قرمز ،سبز در گچبری های سنتی بسیار معمول بوده است.
گچبری سنتی در ایران خود دارای سبک های زیر مجموعه است که آنها را به اختصار معرفی می کنیم .البته باید توجه داشته باشید گچبری چه در ایران قدیم و چه درباقی نقاط جهان معمولا یک هنر اشرافی تلقی می شده است .یه همین دلیل اجرای آن فقط در خانه ثروتمندان دیده می شده است .اما به دلیل ارادات و احترام خاصی که افراد برای مکان های مذهبی قائل بوده اند بسیاری از نمونه های ممتاز گچبری سنتی در مسجدها و اماکن مذهبی دیگر هم به چشم می خورد .


سبک های گچبری سنتی 


گچبری معرق :این روش مانند کاشی کاری معرق است .برای این کار ابتدا ملات گچ رنگی را به شکل دلخواه می بریدند و قطعات بریده شده را مانند پازل کنار هم می چیدند سپس ملات گچ سفید را پشت آن می ریختند تا زمینه کار یک دست شود .
گچ بری لایه ای :
این روش را میتوان حالت پیشرفته تر از سبک معرق دانست در این روش چند لایه گچ استفاده می کنند که هرکدام رنگ متفاوتی دارد .پس از کشیدن لایه های گچ رنگی ،با ابزار گچبری طرح های مورد نظر را در آورده و اجرا می کردند.
گچبری کلوخی :
نمونه های این مدل را از گچبری را می توانید در کاخ ها عمارت ها های دوره ناصرالدین شاه ببینید.این نوع گچبری با نفوذ فرهنگ غربی در ایران وارد معماری ایرانی شد.
گچبری هشته یا برهشته:
این مدل گچبری به آن چه عموم مردم می شناسند نزدیک تر است .واژه برهشته همان برجسته است و نشان می دهد در این سبک خطوط و طرح ها ی گچبری به صورت برجسته تر از دیوارها اجرا می شوند.
آن سبکی که امروزه با نام گچبری سلطنتی بین مردم شناخته می شود بیشترین نقاط اشتراک را با گچبری برهشته دارد.


گچبری مدرن


در گچبری به سبک مدرن دیگر خبری از گل و مرغان بهشتی نیست .این سبک با طراحی ها و خطوط ساده شناخته می شود .در گچبری به سبک مدرن معمولا فقط از خطوط راست و زاویه های قائمه یا خطوط نرم و منحنی استفاده می کنند و تلفیق هر دوی این خطوط در یک فضا بسیار نادر است.
بر خلاف گچبری هایی  که در دو،سه دهه اخیر اجرا می شد و معمولا فقط جنبه تزئینی برای سقف داشت .در سبک مدرن کارایی بیشتری از این هنر انتظار می رود .تزئیناتی که با گچ ساخته می شوند می توانند پوشش خوبی برای فضاهایی باشند که تمایل به پنهان کردن آن ها داریم از طرف دیگر به کار بردن گچ بری در تلفیق با نورپردازی ماهرانه ،جلوه هر دو کار را دوچندان می کند.
سابق بر این گچ بری فقط برای اتاق پذیرایی و در قسمت سقف اجرا می شود .شاید هزینه بالا و وقت گیر بودن اجرا از دلایل مهم این امر بودند .از طرف دیگر نقوش شلوغ و پر نقش و نگار گچبری سنتی مناسب اتاق های خواب و دیگر فضاهای خانه نبود.
اما امروزه شاهد اجرای گچبری مناسب در اتاق خواب ها و دیگر قسمت های خانه هستیم و این یکی از مزایای سبک گچبری مدرن و استفاده از تکنولوژی برای اجرای آن است.
گچبری مدرن به دو صورت اجرا می شود 
در یک روش اجرای گچبری در حین ساخت یا باسازی دیوار و سقف انجام می شود.
در روش دوم از قطعات گچبری پیش ساخته استفاده می شود .همان طور که از اسم آن پیداست قطعات پیش ساخته به صورت آماده در بازار وجود دارند و طراحان یا صاحبان کار می توانند با توجه به محلی که قرار است قطعه در آن قرار بگیرد سایز و مدل مورد نظر را انتخاب کرده و سپس نصب کنند.
در چه بخش هایی از خانه می توانیم از گچبری استفاده نماییم
میتوان در همه جای خانه از گچبری استفاده نمود
خصوصا که گچبری های امروزه رابطه تنگاتنگی با سقف های کاذب و نورپردازی های مخفی یا غیر مستفیم پیدا کرده اند .اما لازم است تناسب طراحی و حجم های گچبری با هر فضا را رعایت کنید .قرار نیست همان طرحی که مناسب آشپزخانه است در اتاق خواب هم اجرا شود.
البته حفظ هماهنگی کلی در سبک و طرح گچبری قسمت های مختلف خانه ،یکی از اصول خدشه ناپذیر طراحی داخلی است.


هنگام طراحی و اجرای گچبری به چه نکاتی توجه کنیم


گچبری قرار است جلوه بهتر و زیبا تری به خانه شما بدهد اما اگر چند اصل ساده را رعایت نکنید ممکن است هزینه و زمانی که صرف می کنید نتیجه عکس بدهد.
به شما پیشنهاد می کنیم هنگام طراحی و انتخاب مدل گچبری خانه تان به این موارد دقت کنید 
1-ارتفاع سقف :گچبری های سنگین ،خیلی برجسته و حجیم مناسب سالن هایی با سقف یلند و ترجیحا پنجره های قدی هستند.اگرارتفاع سقف خانه شما در حد استاندارد یا کوتاه تر است ،سعی کنید  طرح های شلوغ و حجیم انتخاب نکنید.
2-دکوراسیون کلی خانه :زیبایی سقف و کناره های آن هم باید هماهنگ با سبک و سلیقه کلی شما باشد همانظور که پرده های ضخیم و سنگین منلسب فضایی با مبلمان مدرن نیست ،گچبری کلاسیک هم با مبلمان مدرن سنخیتی ندارد.
3-‌پرهیز از افراط و تفریط:بهتر است سبک . طرحی از گچبری را انتخاب کنید که بتوانید ان را در باقی فسمت های خانه مانند آشپزخانه ،دیوار پلکان داخلی و حتی سرویسهای بهداشتی هم به کار ببرید.استفاده از گچبری فقط برای سالن دیگر امر پذیرفته شده ای نیست.
4-حفظ آرامش بصری:گچبری مانند رنگ و طرح کاغذ دیواری تاثیر بسزاییروی آرامش یا آشفتگی بصری افراد می گذارد .به طورمثال استفاده از طرح های شلوغ در قسمت میانی سقف و رها کردن کناره ها باعث ایجاد حس سنگینی و عدم تعادل می شود.
5-استفاده آگاهانه ازرنگ :هرچند گچبری رنگی تقریبا منسوخ شده اما استفاده از رنگ هایی خاص در بخش هایی از گچبری می تواند حس اصالت و اشرافیت بیشتری در خانه ایجاد کند البته بهتر است گچبری رنگی فقظ در فضاهای بزرگ تر اجرا شود.

 

 

گچبری ,گچبری سنتی,گچبر,گچ بری,گچبری دیوار,قاب دیوار,قاب گچبری,ابزارقاب,عگس گچبری مدل گچبری,نمونه گچبری,گچبری دستی,گچبری مدرن,گچبرتهران,گچبر لابی,دورلامپی,گچبری سقف,پزیرایی,گچبری و قابندی سالن,نورپردازی سقف,گچبری ماهر در تهران,کلاسیک,مدرن,اسلیمی,قاب,دیوار,گل و بوته,گچبری دایره,حاشیه,ابزار,کار,خدمات ساختمان,داخلی,تزینات گچبری دستی

گچبری چیست ؟ گچبری سنتی رضا پارسایی

گچبری یکی از هنرهای تزیینی برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان است که قدمتی بسیار طولانی دارد.گچ خصوصیاتی دارد که آن را یکی از مواد پر مصرف در معماری سنتی و... .
گچبری کلاسیک,گچبری,گچبری سینی کنج,طرح سینی کنج,گچبری سقف سالن,نورمخفی,گچبری دستی,خدمات ساختمان,خدمات داخلی,تزینات داخلی ساختمان,معماری,گچبری ماهر در تهران,گچبر در تهران,استا گچبر,معماری داخلی,طراحی و گچبری دستی,دیزاین,گچبر خوب,گچکاری ساختمان,سفید کاری ,سفید ساده,استا گچکار,تهران,کرج,طراحی داخلی,ابزار برشی,عکس سینی کنج,مدل سینی کنج,عکس گچبری دستی,مدل گچبری دستی

طرح سینی کنج با چدن کاری فیلم اجرای گچبری سینی کنج اجرا شده در پارک وی خیابان فرشته

گچبری کلاسیک رضا پارساییطرح سینی کنج با چدن کاری فیلم اجرای گچبری سینی کنج اجرا شده در پارک وی خیابان فرشته09121675601
گچبری سینی کنج,تاج,گل,گچبری دستی ,عکس گچبری ,مدل های گچبری خوب,مدل های گچبری جدید,گچبری مدرن,کچبری کلاسیک,خدمات داخلی ساختمان,طراحی و اجرای گچبری های دستی,خدمات ساختماندر تهران,گچبری چیست,گچبر ماهردرتهران,استا گچبر ماهر ,گچکار ماهر,گچکار ساختمان,بنا گچبر,بنا گچکار,گچبری قاب,گچبری سرقاب,گچبری قاب روی دیوار,مدل قابندی دیوار,طراحی داخلی,اجرای گچبری,گچبری سنتی,گچبری سلطنتی,گچکارخوب,گچبر خوب,تزیینات داخلی ساختمان,سینس کنج,گچبری سقف پزیرایی,ابزار های برشی,لبه نور مخفی

گچبری سینی کنج کلاسیک رضا پارسایی09121675601

گچبری سینی کنج09121675601رضا پارسایی
گچ تیز,گچ خوش مایه,انواع گچ,گچبری,گچ جبل,گچ کشته,گچ خمیری,گچ دیرگیر,گچ بتونیی,گچ سفید,گچ وخاک,تیغه گچی,گچ چیست,اموزش درست کردن گچ,اموزش پنجه زدن گچ,تاریخ گچ در تاریخ اسلام,طرز استفاده از گچ,گچ کیسه ای,گچ فله,قیمت گچ,گچ در ساختمان,گچ ساختمانی

انواع گچ

گچ فقط در آب حل می شود  و نسبت درصد آن با آب رابطه مستقیم دارد انواع گچ به لحاظ شیوه ساخت عبارتند از ...