گچبری,گچبری کلاسیک,گچبری سنتی,گچبری رضا پارسایی,گچبری ساختمان,عکس کجبری های مدرن درایران,گچبری های دستی,گچبری سلطنتی,ملات گچبری ,لولزم گچبری ,عکس لوازم گچبری ,اموزش گچبری,اموزشگاه گچبری دستی در تهران,کرج,البرز,ایران,ایرانی,استا گچبر,گچکارماهر,اموزش گچکاری ,مدل های گچبری دستی,طراحی و اجرای گچبری دستیدر تهران و کرج,طراحی گچبری دستی,گچبر در تهران,گچبر ماهر,هنر گچبری دستی,تاج سقاب,متیف,خدمات ساختمانی,گچبری مدرن درتهران

نکات مهمی که گچبر ها ، گچکارها  و کارفرماها باید بدانند

  • جمعه 19 بهمن 1397
  • 11164 نفر

نکات مهمی که گچبر ها ، گچکارها  و کارفرماها باید بدانند:

نکات مهمی که گچبر ها ، گچکارها  و کارفرماها باید بدانند:


آشنایی با محاسبه ابعاد اطاق و سقف طراحی و گچبری :


جهت طراحی وگچبری بر روی دیوارها و سقف ابتدا باید چهار گوش بودن سقف و دیوار ها بوسیله متر و اندازه گیری اضلاع و قطر کنترل نمود جهت مشخص کردن مرکز دیوار و اطاق بوسیله ریسمان از گوشه های مقابل هم قطر را رسم کرده و تقاطع دو قطر نشان دهنده مرکز می باشد که در مورد گچبری وسط سقف و دیوار کاربرد دارد.در مورد ترسیم قاب دور سقف و دیوار نیزفاصله های موازی از چهار گوش خطوط موازی ترسیم می نمایند وشکل حاصل همانند سقف و دیوار خواهد شد.در موارد اشکال دیگر مانند چند ضلعی های منتظم نیز می توان از مرکز دایره و مربع استفاده نمود .در مورد اتاقهایی که شکل نتظم ندارند نیز رسم خطوط موازی در دیوار می تواند قاب دور سقف را به شکل اتاق ترسیم نمود.در مورد بقیه حالتهای گچ بری نیز می توان از ترکیب اشکال مختلف به کمک متر و ریسمان کار استفاده نمود.


تکنیک های گچ بری:


غیرازتکنیک قالب گیری که با استفاده ازقالب تهیه می شد وسپس با استفاده ازخمیرگچ، گچ قالبی را درقسمت مورد نظر می چسباندند، گچبری با تکنیکهای مختلف دیگری صورت می گرفته، که معمولی ترین نوع آن موسوم به کنده کاری یا گچبری عمقی است.دراین تکنیک روش کاربدین صورت است که ابتدا گچ آماده (خمیرگچ) را برای زیرسازی وآماده کردن متن برروی قسمت مورد نظرمی کشند، پس ازآن که گچ خشک شد واصطلاحاَ خود را گرفت، نقش را روی آن انداخته وبا وسایل گچبری ازقبیل دم بر، نقاله، پرگار،بومخواروکاردک ، طرح مورد نظررا می برند. برای نقش اندازی روی سطح گچی می توانند عیناَ نقش را روی سطح گچی آماده بکشند و یا اینکه ازراه “گرته زنی” نقش راروی سطح پیاده می کنند.

به کمک تیم مجرب گچبری رضا پارسایی ، می توان زیبایی خیره کننده ای در دکوراسیون خانه تان  ایجاد نمایید و حالت کلی خانه تان را از یک خانه  معمولی به مجلل تغییر دهید.


از مزایای استفاده از طراحی و اجراء گچبری توسط تیم حرفه ای ما به موارد زیر می توان اشاره نمود.


انجام گچ کاری به صورت کاملا صاف و تمیز
اجرای گچ بری حرفه ای توسط گچبر حرفه ای
اجرای نور مخفی گچ بری با ظاهر خیره کننده
اجراء گچبری تاج و مطیف و حاشیه ، سینه کفتری
اجرای گچ بری رومی و ایتالیایی
اجرای گچ کاری با رابیتس به صورت حرفه ای
اجرای زیباترین و لاکچری ترین مدل های گچ بری
اجرای گچ بری سقف پذیرایی ، سقف اتاق کودک ،سقف آشپزخانه و ...

 

از نمونه کارهای انجام شده توسط تیم مجرب ما:

 

 

 

 


نکات  مهم و ضروری در اجرای گچ کاری و گچ بری 


گچ بری ها مخصوصا گچ بری سقف در کنار گچ کاری اهمیت فراوانی  دارد ، ی هرگز این نکته را فراموش نکنید که هرچقدر هم در عملیاتی تبحر و تخصص داشته باشید ، بدون داشتن ابزار و وسایل لازم مورد نیاز آن ، یا در کار شکست خواهید خورد و یا نهایتا کار با آن کیفیت مورد نظر انجام نخواهد گرفت . بالاخص که گچ کاری ساختمان یا گچ بری از جمله مواردی که اگر اشتباهی در آن صورت گیرد بسیار آشکار است
استانبولی : ظرفی است که مصالح را در آن مخلوط می کنیم 

 


ماله گچ کاری و انواع آن : همان طور که در بالا اشاره کردیم ، ماله گچ کاری از اجزاء بسیار مهم در اجرای گچ کاری است ، حتما باید این نکته را مدنظر داشت که ماله ها هر کدام برای منظوری ساخته شده اند ، برخی ماله ها برای گچ کاری و برخی برای لک گیری هستند . 

 


انواع حالات گچ ، هنگام استفاده در گچ کاری


۱- به صورت زنده: که به جهت ساخت قالب های مخصوص اندود روی بناها بکار می رود و برای ساختن آن، گچ را توی آب ریخته و بلا فاصله کاررا آغاز می کنند .قدرت گیرایی گچ زنده بسیار زیاد است.در طاق زنی سنتی که آجر روی آجر می آید و بلافاصله باید بچسبد از گچ زنده استفاده می کردند. البته باید توجه داشت گچ زنده عمدتا با خاک در طاق زنی ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ چون خاک هم خاصیت چسبندگی دارد وهم مدت گیرایی را زیاد می کند.


۲- بصورت گچ کشته: به علت زود گیر بودن گچ زنده ملات آن را بسیار کم درست می کنند ( حداکثر به اندازه یک استانبولی ) لذا نمی توان سطوح زیادی را با آن سفید کرده و کاملا صیقلی کرد( زیرا قبل از آنکه بتوانیم سطح گچ را با ماله پرداخت کنیم؛ گچ سخت شده و حالت پلاستیک بودن خود را از دست می دهد؛سخت شدن ملات گچ را با خشک شدن نباید اشتباه گرفت) از گچ کشته روی اندود استفاده می کنند؛ تا بتوان سطحی وسیع وکاملا صیقلی بدست آورد.
گچ کشته ملات گچی است که سخت نمی شود 
البته باید توجه داشت که ضخامت گچ کشته حداکثر نباید از یک میلیمتر تجاوز کند زیرا در غیر اینصورت پوسته پوسته شده و از سطح کار جدا می شود. رنگ آمیزی معمولا روی گچ کشته،صورت می گیرد.


ساختن گچ کشته:


برای ساختن ملات گچ کشته، ابتدا گچ را از الک های بسیار ریز رد می کنند؛ آنگاه آن را مانند ملات معمولی گچ می سازند. ولی بلافاصله پس از آنکه دانه های گچ را داخل آب ریختند با دست آنرا مالش داده و مانع سخت شدن آن می شوند. و بدین طریق پس از ده تا دوازده دقیقه که ملات گچ را مالش دادند؛ این ملات سخت نمی شود که به آن در اصطلاح بنائی، گچ کشته می گویند.
ملات کشته به علت آنکه سخت نمی شود به کارگران گچ کار فرصت می دهد تا سطوح وسیعی را بوسیله ماله کاملا صیقلی کنند.


گچ و خاک : 


ملات گچ جزء ملات های زود گیراست. خاک مورد مصرف در این ملات خاک رس است که باید سَرَند (الک) شده و به نسبت ۵۰ درصد با گچ مخلوط شود.
به نسبت زودگیر یا دیرگیرتربودن گچ ممکن است درصد خاک بیشتر یا کمتر از ۵۰ درصد باشد. هر قدر گچ زودگیرتر باشد یا به اصطلاح کارگاهی هر قدر گچ تیزتر باشد باید درصد خاک مورد مصرف در ملات گچ و خاک بیشتر باشد. وجود خاک درملا ت گچ وخاک اولا ملات را پلاستیک تر می کند ثانیا ملات را دیر گیرتر می کند و بالاخره از لحاظ اقتصادی نسبت به ملات گچ به صرفه تر است.
از ملات گچ وخاک علاوه بر تیغه های ۵ سانتیمتری ، در زیر سازی سفید کاری نیز استفاده می کنند . بدین طریق که روی دیوار آجری را  ابتدا شمشه گیری کرده و سپس بین فاصله های شمشه گیری را با ملات گچ وخاک پر می نمایند. همچنین ازاین ملات درساختن طاقهای ضربی هم استفاده می شود.
باید توجه کرد که استفاده از ملات گچ و خاک فقط در مناطقی که رطوبت هوا زیاد نیست و اصولا آب و هوا خشک است، منطقی است و در شهرهای مرطوب مانند گیلان و مازندران این ملات به سرعت رطوبت هوا را گرفته و فاسد می شود .
عیب ملات گچ و خاک این است که ترک می خورد . سابقا برای جلو گیری از ترک خوردگی موی اضافه و باقیمانده در دباغی ها را که مخلوطی از پشم و کرک بود، داخل اندود گچ و خاک می ریختند.


گچ خالص یا گچ سفید :

در دیوارها برای هموار کردن پستی و بلندی ها ، تنها یک لایه بسیار نازک گچ سفید روی گچ و خاک کشیده می شود . این که این مقدار گچ ، فقط و فقط یک لایه باشد ، عاملی بسیار مهم است که متاسفانه بسیاری درست اجرا نکرده و روی گچ و خاک دو لایه گچ می کشند که کاری اشتباه است.

 

انواع ملات های گچی در ساختمان سازی


گچ در واقع در شکل های مختلف و به حالات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد ، این انواع عبارتند از :
ملات ماسه و گچ : مانند همان ملات خاک و گچ ، هنگامی که خاک رس مرغوب در دسترس نیست ، از ماسه ریز به عنوان فیلر یا پرکننده استفاده می شود ، با این حال استفاده از همان خاک رس در ساخت گچ و خاک به مراتب توصیه می گردد.


ملات گچ : ملات گچ در واقع متداول ترین استفاده گچ می باشد ، برای ساخت ملات گچ کافی است که گچ و آب را به میزان لازم مخلوط و اجازه گیرش اولیه به آن بدهید . پس از آن می توانید در بخش های اجرایی مختلف ساختمان از آن بهره جویید.


دوغاب گچی : دوغاب گچ از جمله مواردی است که کاربرد زیادی در ساختمان سازی دارد ، مثلا در سقف های طاق ضربی ، با ریختن دوغاب گچ روی آجرها ، سعی می شود که آجرها درجای خود تثبیت گردند. ساخت دوغاب گچی نکته ی خاصی ندارد ، تنها نکته ی آن این است که در تهیه دوغاب می بایست از میزان آب بیش تری استفاده گردد.


ملات گچ و خاک : ملات گچ و خاک ، در زیر سفیدکاری فضاهای داخلی ساختمان نقش کلیدی دارد ، افزودن خاک به گچ سه فایده دارد :

کندگیر تر شدن
صرفه اقتصادی
چسبندگی بهتر به آجر
با این حال همان طور که گفتیم ، مقاومت گچ در این حالت بسیار کاهش می یابد.


ملات گچ کشته : این ملات نیز در سفیدکاری نهایی فضاهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت این ملات ، باید توجه شود که حتما از گچ نرم یا بسیار ریز استفاده شود و در مرحله دوم نیز باید توجه داشت که گچ کشته پس از خشک شدن هم بسیار نرم است . لذا نباید یک لایه ضخیم از آن به کار برده شود . در برخی از کارها این نرمی گچ به حدی زیاد است که حتی با کشیدن دست روی آن ، دست سفید می شود.برای سفیدکاری چقدر گچ لازم است ؟

 

اگر بخواهیم به صورت گام به گام و مرحله ای بیان کنیم ، عملیات گچکاری ساختمان به شکل زیر انجام می گردد :


مرحله 1 : ابتدا گچ را با آب مخلوط می کنیم ، در این مرحله بهتر است که ابتدا گچ را ریخته و آب را به صورت کم کم به آن اضافه نماییم . در این مرحله دقت شود که نسبت های گچ و خاک ( در صورت استفاده از گچ و خاک ) حتما متناسب باشد . در گچ و خاک نسبت خاک به گچ بسته به این است که چه خاصیتی از آن می خواهیم ، می توانیم خاک را از نصف تا دو برابر گچ اضافه نماییم. دقت کنید که مخلوط گچ و آب اول حالت روان دارد ولی پس از صرف مدتی ، گچ می گیرد و می توان با مشت آن را از استانبولی برداشت.


مرحله 2 : پس از این که گچ گیرش اولیه را پیدا کرد ، به کمک ماله به اندازه یک مشت گچ را از استانبولی برداشته و روی دست دیگرمان می گذاریم.

مرحله 3: گچ را روی دیوار قرار دارده و ماله را از پایین به بالا می کشیم ، دقت کنید که حتما و حتما باید ماله به صورت مورب نسبت به دیوار قرار گیرد ، چرا که سطح صاف تنها و تنها از خط کناری ماله حاصل می شود . لذا اصلا ماله را در حالتی که موازی با سطح دیوار است ، در دست نگیرید.

 

نکاتی که گچبر و گچکار ها باید بدانند.


از آن جا که گچ بر اساس متر مربع محاسبه می گردد ، گچبر یا گچکار باید بداند که برای انجام عملیات گچ کاری چقدر گچ لازم است ، در همین راستا استفاده از نکات زیر می تواند بسیار مفید واقع گردد :

نکته اول : با فرض این که هر کیسه گچ را برابر ۴۰ کیلوگرم در نظر بگیریم ، باید در نظر داشت که با استفاده از این مقدار گچ ، می توان مساحت تقریبی ۲٫۸ متر مربع را گچ و خاک کرد.

نکته دوم : در ادامه نکته ی بالا برای سفیدکاری و گچ سفید ، چون لایه گچ رویی که روی گچ و خاک قرار می گیرد ، بسیار نازک تر است ، با هر کیسه گچ ۴۰ کیلوگرمی می توان سفیدکاری حدود ۱۲ متر مربع را انجام داد.


گچ بری ساختمان


اگرچه گچ کاری داخل ساختمان یا به اصطلاح سفیدکاری ، اهمیت فوق العاده ای دارد با این حال تا یک گچ بری مناسب در فضای داخلی ساختمان پیاده نشود ، هنر گچ کاری به چشم نمی آید . در گچ بری نیز باید دقت داشت که از بهترین و استاندارد ترین وسایل و ابزارهای لازم استفاده شود ، چرا که کل زیبایی کار گچ کاری و گچبری، در همین مورد تجلی می یابد . این وسایل عبارتند از :

بومخوار

دم بر
نقاله
کاردک و ...

                                

گچبری ,گچبری سنتی,گچبر,گچ بری,گچبری دیوار,قاب دیوار,قاب گچبری,ابزارقاب,عگس گچبری مدل گچبری,نمونه گچبری,گچبری دستی,گچبری مدرن,گچبرتهران,گچبر لابی,دورلامپی,گچبری سقف,پزیرایی,گچبری و قابندی سالن,نورپردازی سقف,گچبری ماهر در تهران,کلاسیک,مدرن,اسلیمی,قاب,دیوار,گل و بوته,گچبری دایره,حاشیه,ابزار,کار,خدمات ساختمان,داخلی,تزینات گچبری دستی

گچبری چیست ؟ گچبری سنتی رضا پارسایی

گچبری یکی از هنرهای تزیینی برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان است که قدمتی بسیار طولانی دارد.گچ خصوصیاتی دارد که آن را یکی از مواد پر مصرف در معماری سنتی و... .
گچبری کلاسیک,گچبری,گچبری سینی کنج,طرح سینی کنج,گچبری سقف سالن,نورمخفی,گچبری دستی,خدمات ساختمان,خدمات داخلی,تزینات داخلی ساختمان,معماری,گچبری ماهر در تهران,گچبر در تهران,استا گچبر,معماری داخلی,طراحی و گچبری دستی,دیزاین,گچبر خوب,گچکاری ساختمان,سفید کاری ,سفید ساده,استا گچکار,تهران,کرج,طراحی داخلی,ابزار برشی,عکس سینی کنج,مدل سینی کنج,عکس گچبری دستی,مدل گچبری دستی

طرح سینی کنج با چدن کاری فیلم اجرای گچبری سینی کنج اجرا شده در پارک وی خیابان فرشته

گچبری کلاسیک رضا پارساییطرح سینی کنج با چدن کاری فیلم اجرای گچبری سینی کنج اجرا شده در پارک وی خیابان فرشته09121675601
گچبری سینی کنج,تاج,گل,گچبری دستی ,عکس گچبری ,مدل های گچبری خوب,مدل های گچبری جدید,گچبری مدرن,کچبری کلاسیک,خدمات داخلی ساختمان,طراحی و اجرای گچبری های دستی,خدمات ساختماندر تهران,گچبری چیست,گچبر ماهردرتهران,استا گچبر ماهر ,گچکار ماهر,گچکار ساختمان,بنا گچبر,بنا گچکار,گچبری قاب,گچبری سرقاب,گچبری قاب روی دیوار,مدل قابندی دیوار,طراحی داخلی,اجرای گچبری,گچبری سنتی,گچبری سلطنتی,گچکارخوب,گچبر خوب,تزیینات داخلی ساختمان,سینس کنج,گچبری سقف پزیرایی,ابزار های برشی,لبه نور مخفی

گچبری سینی کنج کلاسیک رضا پارسایی09121675601

گچبری سینی کنج09121675601رضا پارسایی
گچ تیز,گچ خوش مایه,انواع گچ,گچبری,گچ جبل,گچ کشته,گچ خمیری,گچ دیرگیر,گچ بتونیی,گچ سفید,گچ وخاک,تیغه گچی,گچ چیست,اموزش درست کردن گچ,اموزش پنجه زدن گچ,تاریخ گچ در تاریخ اسلام,طرز استفاده از گچ,گچ کیسه ای,گچ فله,قیمت گچ,گچ در ساختمان,گچ ساختمانی

انواع گچ

گچ فقط در آب حل می شود  و نسبت درصد آن با آب رابطه مستقیم دارد انواع گچ به لحاظ شیوه ساخت عبارتند از ...