گچبری,گچبری کلاسیک,گچبری سنتی

آشنایی با انواع ملات گچ برای گچبری کلاسیک و گچبری سنتی

  • دوشنبه 17 دی 1397
  • 299 نفر

آشنایی با انواع ملات گچ برای گچبری کلاسیک وگچبری سنتی09121675601رضا پارسایی

آشنایی با انواع ملات گچ برای گچبری کلاسیک و گچبری سنتی

 در این مقاله قصد داریم   شما را با انواع ملات گچ برای گچبری کلاسیک و گچبری سنتی آشنا نماییم.


اگردرمحلی از ساختمان احتیاج به ملاتی داشته باشیم که از ملات گچ و خاک زود گیرتر باشد از ملات گچ استفاده می نمایند و یا اگر رنگ سفید ملات برای ما مطرح باشد باز هم از ملات گچ استفاده مینائیم ، مانند سفید کاری اطاقها وهمچنین در محلهایی که احتیاج به یک تکیه گاه موقت داشته باشیم وبخواهیم آجری را برای تکیه گاه نه چندان محکم به دیوار متصل نمائیم از ملات گچ استفاده مینمائیم (اصطلاحا به ان آجر که بوسیله گچ به سطح عمودی دیوار چسبانیده می شود پکفته یا پاکوفته میگویند).باید توجه نمود که با افزودن بعضی مواد به ملات گچ و ملات گچ خاک میتوان این ملات را زود گیرتر ویا دیر گیرتر نمود که در فصل گچ در این مورد توضیح داده شده است.

گچ آماده


گچ آماده برای سفید کاری به کار میرو و به طریق زیر ساخته می شود.
مقداری آب در یک ظرف می ریزند وگردگچ را به آن اضافه می کنند.پس از اینکه تا سطح آب را گچ گرفت،با پنجه دست به هم می زنند وبرای چند دقیقه آن را به حال خود می گذارندتا دانه های گچ خیس بخورد.این موقع دوباره آن را به هم می زنند و مصرف می کنند.گچ آماده که آن را گچ خیس خورده نیز می گویند دیر تر خودرا می گیردو به کار صاف و صیقل کردن میخورد.البته هر چه مقدار گچ که در آب می ریزند بیشتر باشد زودتر خودرا می گیرد و هرچه مقدار آن کمتر باشد این کار دیر تر انجام میشود. گچ را پرمایه یا کم مایه نیز میگویند.

گچ عسلی:


گچی که سفت و سخت است که همدمیتوان با رنگهای پودری موجود تر کیب شود(برای زمینه کاری )و هم اینکه قابلیت دمبر خوردن را داشته (در مقابل برش خوردن مقاوم بوده و خراشیده نشود)باشد. برای ساخت این گچ تقریبا ۱/۵(پیمانه)آب و یک پیمانه گچ را با یکدیگر مخلوط می کنند.(البته بستگی به نوع گچ دارد.)گچ عسلی گچی ورزگرفته همانند عسل می باشد.

گچ دستی


برای تهیه گچ دستی مقداری آب در ظرف می ریزندو گچ به آن اضافه می کنند تا سطح آب را بپوشاند و فوری آن را با آب به هم می زنند تا گچ دستی به دست آید .این گونه گچ برای کار های فوری در ساختمان به کار می رود:از قبیل محکم کردن چهار چوب و سرتیر اهنهاو محکم کردن شمعهای چوبی ونظایرآن.

گچبری ,گچبری سنتی

گچبری چیست ؟ گچبری سنتی رضا پارسایی

گچبری یکی از هنرهای تزیینی برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان است که قدمتی بسیار طولانی دارد.گچ خصوصیاتی دارد که آن را یکی از مواد پر مصرف در معماری سنتی و... .
گچبری کلاسیک,گچبری,گچبری سینی کنج,طرح سینی کنج,گچبری سقف سالن,نورمخفی

طرح سینی کنج با چدن کاری فیلم اجرای گچبری سینی کنج اجرا شده در پارک وی خیابان فرشته

گچبری کلاسیک رضا پارساییطرح سینی کنج با چدن کاری فیلم اجرای گچبری سینی کنج اجرا شده در پارک وی خیابان فرشته09121675601
گچبری سینی کنج,تاج,گل

گچبری سینی کنج کلاسیک رضا پارسایی09121675601

گچبری سینی کنج09121675601رضا پارسایی
گچ تیز,گچ خوش مایه,انواع گچ,گچبری

انواع گچ

گچ فقط در آب حل می شود  و نسبت درصد آن با آب رابطه مستقیم دارد انواع گچ به لحاظ شیوه ساخت عبارتند از ...